10 januari 2019 klockan 11.15

Välkomstfest med barnfokus när Melodifestivalen kommer till Leksand

Skriv ut Lyssna

Kontakta kundtjänst

Telefon: 0247-800 00

E-postadress: kundtjanst@leksand.se

Det blir en stor, barnvänlig välkomstfest när Melodifestivalen kommer till Leksand. Bland annat medverkar Bolibompadraken, SVT:s barnprogramledare Aylan och David, roboten Taurus och Radio-apan Yankho.

Observera

Nyhetstexterna är aktuella när de publiceras men uppdateras inte.

Timmarna före Melodifestivalens deltävling i Leksand arrangeras en stor välkomstfest i centrala Leksand. Det blir flera framträdanden med kändisar från SVT:s barnprogram.

Populära Taurus i eget tält

Festen arrangeras på Centrumparkeringen i Leksand där även barnprogrammet Labyrint har ett eget tält där alla barn får hälsa på roboten Taurus.

– Programmet och figurerna är omåttligt populära och vi förväntar oss minst 10 000 besökare under lördagen, säger Linda Hjerpe som är kommunens evenemangslots.

– Ni vuxna som inte vem Taurus är, fråga ett yngre barn så vet de, fortsätter hon.

Program hela dagen

Studenter från Leksands kulturskola uppträder också på scenen där programmet börjar klockan 11 och håller på fram till 15.

– Vi är glada att kunna erbjuda alla barn det här programmet, det är gratis och ett extra evenemang för dem som inte har som ambition att gå på någon av Melodifestivalens olika föreställningar, säger Linda Hjerpe.

Välkomstfesten arrangeras av Leksands kommun i samarbete med Sveriges television och produktionsbolaget Live nation.

Melodifestivalen i Leksand 15-16 februari

Fredagen den 15 februari:

  • Genrep i Tegera arena, 19.00

Lördagen den 16 februari:

  • Välkomstfesten i centrala Leksand, 11.00 – 15.00
  • Genrep i Tegera arena, 14.00
  • Deltävling i Tegera arena, 20.00

Fler nyheter