29 maj 2019 klockan 08.00

Stora evenemang i Leksand under helgen

Skriv ut Lyssna

Kontakta kundtjänst

Telefon: 0247-800 00

E-postadress: kundtjanst@leksand.se

En riddare till häst på Leksands medeltidsmarknad.

Vi räknar med att tusentals besökare till Leksand den här helgen. Bland annat är det Leksands medeltidsmarknad vid Hembygdsgårdarna, Konst runt Siljan firar 30 år och cykelloppet Siljan Runt kör genom Leksand.

Observera

Nyhetstexterna är aktuella när de publiceras men uppdateras inte.

Då det kommer vara mycket folk i rörelse rekommenderar vi alla att vara extra uppmärksamma. För er som kommer med bil hänvisar vi till parkeringarna vid Tegera arena.

Cykelloppet Siljan runt

Cykelloppet Siljan Runt går i år i centrala Leksand längs Siljansvägen - Rättviksvägen – Fiskgatan – Norsgatan – Leksandsbron. Även trafiken till och från Tällberg samt till och från Siljansnäs påverkas av loppet.

De första cyklisterna beräknas anlända vid klockan 9.00 på lördagen den 1 juni och depån i Leksand är sedan öppen fram till klockan 15.15.

Läs mer om Siljan runt på arrangörens hemsida

trafiksiljanrunt.png

Medeltidsmarknaden

Årets medeltidsmarknad har ett gediget program med många aktiviteter för stora och små. Delar av programmet teckenspråkstolkas, se gärna programmet på arrangörens hemsida.

Marknaden slår upp sina portar på torsdagen den 30 maj klockan 11.00 och pågår till och med söndag 2 juni.

Öppettider medeltidsmarknaden

Torsdag till lördag – klockan 11.00-18.00
Söndag – klockan 11.00-17.00

Läs mer om medeltidsmarknaden på arrangörens hemsida

Konst runt Siljan

Konst runt Siljan firar 30 år med öppna ateljeer hos en rad konstnärer 30 maj - 2 juni 2019 klockan 11-17.

Läs mer på Konst runt Siljans hemsida

Fler nyheter